Promocja !

WARTOŚCI RODZINNE

Bardzo charakterystyczne dla Ameryki Południowej jest system wartości rodzinnej, bardzo rozwinięta jest więź między rodzicami i dziećmi, braćmi, dziadkami, wnukami...Tradycje rodzinne kultywuje się poprzez bardzo częste spotkania, wizyty, fiesty ze wspólnym gotowaniem, muzyką i tańcem i niezależnie od tego czy jest pretekst do spotkania czy też nie.

Można by to określić, iż tworzą się swego rodzaju rody i klany. W przeciwieństwie do polskiego powiedzenia, iż z rodziną wychodzi się tylko dobrze na zdjęciu", w Ameryce Południowej jest inaczej. Na rodzinę można zawsze liczyć, a w trudnych momentach da ci swoje wsparcie.

A dzieci? Dla nich skradnie się gwiazdkę z nieba, to dla nich organizuje się najwięcej zabaw i imprez, często za ostatnie zarobione grosze. Organizuje się urodziny z klaunami, zabawą Piñatą, tortem oraz mnóstwem dzieciaków. W wieku 15 lat wyprawia się quinceañera, czyli huczne przejście z wieku dziecięcego w wiek młodzieńczy – nastolatki. Dziewczynę stroi się w piękną balową suknię by zaznaczyć, że kończy się wiek małej księżniczki, a rozpoczyna wiek zamążpójścia. Dzieciaki bawią się dobrze nawet u fryzjera, czy u lekarza, obcinając włosy lub lecząc zęby a ich uwagę rozpraszają fotele w kształcie samolotów, statków czy karoc lub telewizory z ulubionymi bajkami przyczepione nad fotelami do sufitu .

Niejednokrotnie w Polsce byłam świadkiem sytuacji, kiedy dziecko prosiło rodzica o coś, a ten odburkiwał, że nie bo nie ma pieniędzy, po czym za chwilę zjawiał się z kuflem piwa w dłoni...

Niestety  nasuwa mi się smutna refleksja... że  wartości rodzinne często zostają odsunięte na dalszy plan w ogarniętej konsumpcją Europie oraz w krajach o wysokorozwiniętej cywilizacji technicznej.

Copyright © 2008 sztukaperu.com

ponczo, wełna lamy, egzotyczna biżuteria