Promocja !

ŚWIĘTA ROŚLINA INDIAN

 

Roślina ta należąca do Agavaceae pochodzi z terenów pustynnych Ameryki Północnej (tereny Meksyku) i rośnie dziko aż po północne regiony Ameryki Południowej. Dla ludności tubylczej Ameryk od wieków agawy były darem od Bogów. Czczono ją jako pokarm, napój i lekarstwo. Z soku rośliny obfitującego w cukry oraz cenne witaminy, Indianie przygotowywali napój - aqua miel czyli wodę miodową, która miała cenne wartości odżywcze. Obecnie również z soku wyrabia się różne napoje, także alkoholowe t.j Pulque (zawiera mało alkoholu i troszkę ziół) czy niedokładnie przedestylowany alkohol o nazwie Mescal, a przede wszystkim tequilę- meksykańską wódkę. Nalewka z liścia agawy stosowana była przez Indian jako lek przeczyszczający, a liście w postaci okładów pomagały w chorobach reumatycznych i pełniły rolę środka przeciwbólowego. Łodygi tej rośliny po ugotowaniu lub upieczeniu w gorącym popiele stanowiły pożywienie. Dzisiejsi farmaceuci, produkują z surowca agawy leki m.in sterydowe (np. Encorton) a także słodzik dla diabetyków. Miąższ liści wielu gatunków agaw, ze względu na zawartość znacznych ilości saponin, jest stosowany zamiast mydła. Ponieważ liście agaw zawierają dużo cukru i witamin, wykorzystuje się je - podobnie jak młode kwiatostany - jako paszę dla bydła.

 


Agawy są uprawiane głównie na plantacjach w Ameryce Północnej i Południowej, Afryce i Azji ze względu na ozdobne liście, chociaż ich kwiatostan jest również bardzo okazały. Kwiaty są zwykle koloru białego, żółtawego lub różowego. Obfitują w nektar, który zwabia nie tylko owady, lecz także nietoperze, kolibry a także małe gryzonie. Jednak agawa kwitnie po bardzo długim czasie (kilkadziesiąt lat) a gdy już nam zakwitnie zazwyczaj obumiera. Mięsiste grube liście zebrane w rozety są zakończone ostrymi kolcami, których Indianie używali jako igieł, zaś mocne włókna pochodzące z liści stosowali jako przędzę. Obecnie uzyskuje się z nich włókno służące do wyrobu płótna, lin, powrozów, sieci rybackich, mat, kanwy do dywanów i mocnych tkanin workowych. Pakuły zaś stosuje się w tapicerstwie oraz do produkcji papieru i płyt budowlanych.

Roślina ta zasługuje na miano Świętej gdyż od wieków dostarcza człowiekowi podstawowych i niezbędnych do przeżycia surowców, pożywienia i lekarstw.

 

oprac. Magdalena Duenas Flores

 

Prawa autorskie zastrzeżone zgodnie z ustawą z dn. 4.II.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

 

Copyright © 2008 sztukaperu.com

ponczo, wełna lamy, egzotyczna biżuteria