Promocja !

Rocoto

 

Jego wysokość Rocoto

Capsicum pubescens jest odmianą ostrej papryki i dla przeciętnego latynosa stanowi niezwykle istotny element diety i kultury, zajmując między innymi kluczowe miejsce jako składnik w nowopowstałej kuchnii nowoandyjskiej. W języku quechua Indianie mówią na nią Uchu, choć ostatecznie na całym kontynencie latynoamerykańskim z wyjątkiem Meksyku znana jest pod nazwą Aji. Słowo "aji" przywieźli z Antylii Środkowych i rozpowszechnili Hiszpanie .Tradycja spożywania papryki zapoczątkowana została przez ludy zamieszkujące tereny płaskowyżu Boliwii i Peru jeszcze przed Inkami, pierwsze ślady jej stosowania udokoumentowane na ceramice odnaleziono w jaskiniach Guitarreros, a ich pochodzenie naukowcy datują na 7 tys. lat przed Chrystusem. Obecność Aji w diecie dawnych kultur Paracas, Chimu, Nazca i Mochica potwierdzają również licznie odnalezione naczynia ceramiczne oraz tkaniny tematyką nawiązujące do aji.

W czasch Inków ta wspaniała papryczka pojawia się w mitach i legendach m.in o powstaniu Tawantinsuyu - Legenda o braciach Ayar (patrz legendy). W micie tylko jeden z braci Ayar Manaqu (Manco Capac) dotarł do Cuzco i stał się jego założycielem, pozostali bracia - Ayar Uchu (uchu-oznacza ostrą parykę), Ayar Kachi ( kachi - oznacza sól) oraz Ayar Awka zostali podstępnie zgładzeni przez swego brata. Ciekawe jest że to właśnie aji i sól były dwoma ważnymi składnikami diety od których Inkowie musięli się powstrzymać przy świętach oczyszczania władcy oraz w rytuałach. Oprócz tego uchu było częścią daniny, którą darowano Ince, a już na początku okresu republiki zaczęło zastępować małe monety - gdy kupiec nie miał drobnych aby wydać resztę, wydawał określoną ilość papryki. Ten zwyczaj upowszechnił się na tyle, że obecnie nie tylko aji stanowi produkt wymienny. Idąc do sklepu nie bądź zaskoczony, że zamiast drobnych monet otrzymasz w zamian ziemniaka, kukurydzę, banana....

Przez długi czas uważno, że rocoto jest szkodliwe dla zdrowia. W latach 80 tego stulecia przprowadzono badania naukowe oraz psychologiczne, których tematem była: " nieodparta chęć spożywania ostrej papryki przez peruwiańczyków a tendencje masochistyczne". Naukowcy zastanawiali się bowiem czy naród ten nie miewa czasem dewiacji gastroniomicznych zgodniue z hasłem - jem bo lubię, choć boli, ale jem. Podczas tych badań udowodniono niezwykłe właściwości zdrowotne papryki rocoto.

Rocoto jako doskonały środek na dolegliwości żołądkowe - wrzody, problemy gastryczne,trawienne. Kwasy żołądkowe mają wyjątkową odporność aby zneutarlizować ostrość papryki a surowica papryki stymuluje kwasy w żołądku i sprzyja gromadzeniu się lipidów i węglowodanów w błonie śluzowej żołądka wzmacniając ją i ułatwiając procesy trawienne.

Posiada właściwości przeciwzapalne i jest doskonałym naturalnym antybiotykiem. Z pesteczek rocoto robi sie okłady na bolące zęby, a kombinacja właściwości przeciwzapalnych z protrawiennymi pozwala skutecznie zwalczać hemorojdy.

Ból wywołany jedzeniem rocoto a zarazem odczuwana przy tym doza przyjemności często porównywany jest do zadowolenia wynikającego z uprawiania sportu - wysiłek ale przyjemność. Nasz mózg produkuje wówczas endorfiny tzw hormony szczęścia, które tłumią odczuwanie bólu i dają odczucie błogostanu. Mówią że kombinacja ryb i owoców morza z sokiem cytrynowym i aji w słynnej potrawie Cebiche jest kombinacją zdolną postawić na nogi nawet umarlaka, tak więc po ciężkiej imprezie warto skorzystać z tego przepisu, a pobudzone endorfiny pomogą Ci przetrwać trudne godziny.

Surowica zawarta w rocoto uśmierza ból wywołany soriozis (rodzaj zapalenia skóry) i artrozis (choroba kości) oraz poszeża żyły krwionośne obniżając ciśnienie krwi, zalecana jest osobom z nadciśnieniem.

Rocoto posiada cztery razy więcej vitaminy C niż w pomarańczach i innych owocach, w połączeniu z właściwościami przeciwzapalnymi i protrawiennymi, paprykę stosuje sie w leczeniu anemii, a właściwości utleniające wykorzystuje się w diecie osób chorych na raka.

Ta niezwykła papryka znalazła swe zastosowanie w wielu krajach latynoskich i nie tylko, potrafi działać jak "narkotyk". Wielu latynosów od wielu lat mieszkających poza granicami kontynentu południowoamerykańskiego, nie może wyzbyć się tego nawyku spożywania ostrej papryki.

Najbardziej znanymi potrawami i przystawkami z użyciem Rocoto czy aji są:

 

Arequipeñskie Rocoto Relleno

Cebiche

Salsa de rocoto

Tradito en salsa de rocoto

Pisco sour de aji

 

Que viva el rey rocoto!!!

Copyright © 2008 sztukaperu.com

ponczo, wełna lamy, egzotyczna biżuteria