Promocja !

Piñata

 

Każdy maluch oczekuje tego dnia z niecierpliwością, a każda mama dwoi się i troi by sprawić swojemu maluchowi wielka radość. Którą z Piñat wybrać tym razem, aby i goście na urodzinowym przyjęciu zostali pozytywnie zaskoczeni?

Tak Piñata, kojarzy się obecnie ze wspaniała zabawą na urodzinowych przyjęciach. Uczestniczą w niej zarówno dzieci jak i dorośli. W roli głównej  występuje zaś, papierowa forma czy pudełko w przeróżnych kształtach zwierząt roślin czy postaci z bajek, bogato przyozdobiona, którą wypełnia się słodyczami, owocami oraz rozmaitymi ozdobami, zabawkami, konfetti, w niektórych regionach Ameryki Południowej nawet cukrem trzcinowym czy mąką. Tak napełnioną po brzegi Piñatę zawiesza się u góry. Uczestnicy zabawy, przy pomocy pałki uderzają w Piñatę, usiłując ją rozbić, a gdy tylko im się to uda, prześcigają się w zebraniu jak największej ilości rozsypanych słodyczy i zabawek. Podczas zabawy, śpiewa się piosenki i dopinguje kolejnych uderzających:

"Rompe la, Rompe la, Rompe la Piñata !"

" Dale, dale,dale, no pierdas el tino,

porque si lo pierdes, pierdes el camino.

Esta es de muchas mañas, solo contiene naranjas y cañas."

Pochodzenie Piñaty nie było wcale związane z rozrywką dla dzieci, choć zwyczaj ten osadzony jest bardzo głęboko w latynoamerykańskiej tradycji i wiąże się również z obchodzeniem Świąt Bożonarodzeniowych i tradycyjnych obrzędów ludowych.

W Wenezueli, tuż po bożonarodzeniowej kolacji, najmłodszy z członków rodziny rozbija Piñatę, aby uczcić narodzenie Chrystusa.

W Meksyku natomiast dziewięć dni przed Bożym Narodzeniem, kiedy to składa się wizyty towarzyskie u rodziny i znajomych (nawiązanie do postojów Maryi i Józefa w drodze do Betlejem), organizuje się dla dzieci zabawę z Piñatą.

Aztekowie, aby uczcić narodziny boga wojny, Huitzilopochtli, na zakończenie roku, wieszali gliniany garnek przyozdobiony kolorowymi piórami w świątyni i napełniali go drobnymi podarunkami. Po rozbiciu go drewnianą pałką, wysypywała się ta jego zawartość, która miała symbolizować dary Boga ofiarowane ludowi.

Dla Majów natomiast Piñata była formą gry, w której jej uczestnicy z zawiązanymi oczami, rywalizowali ze sobą o to kto pierwszy rozbije jednym uderzeniem gliniane naczynie.

Na początku XVI w hiszpańscy misjonarze przywieźli podobny zwyczaj na kontynent Ameryki Północnej, a glinianej przyozdobionej kolorowymi papierami Piñaty używali w celu uatrakcyjnienia swoich ceremonii religijnych.

Do Europy natomiast tradycje Piñaty przywiózł włoski podróżnik Marco Polo. Podróżując po Chinach, zaciekawił go zwyczaj budowania pięknych kolorowych form zwierząt i używania ich przez Chińczyków podczas obchodów Świąt Nowego Roku. Europejczycy powiązali Piñatę z obchodami Świąt Wielkanocy, a Wielka Niedziela przekształciła się w Domingo de la Piñata. Tradycja przeniosła się również w rejony Hiszpanii, gdzie Święto Wielkanocy obchodzono jako fiestę "El Baile de la Piñata". Funkcję Piñaty spełniała tutaj gliniana olla (naczynie).

Tradycje rdzennych mieszkańców Ameryki przemieszały się więc z czasem z  religią katolicką przywiezioną przez Hiszpanów, a znaczenie Piñaty wzrosło w kontekście obrzędów religijnych. Tradycyjne glinane naczynie cantero pokryte ekstrawaganckimi kolorowymi papierami reprezentowało symbol diabła przywdziewającego różne atrakcyjne maski  i prowokującego ludzi do grzechu. W bardziej tradycyjnym stylu Piñata przypominała gwiazdę czy sputnik, a jej siedem ramion, symbolizowało siedem grzechów głównych człowieka, zaś słodycze i ozdoby w środku, pokusy ziemskiego, dostatniego życia. Uczestnicy zabawy (z zakrytymi oczami), uderzający cantero, porównywani byli do sił demonicznych, pałka Piñaty symbolizowała cnoty i zalety, rozbita zaś przy pomocy jednego uderzenia Piñata oraz jej zawartość była nagrodą dla uczestników, za bycie wiernymi swoim zasadom i wierze.

Obecnie Piñata jest symbolem zabawy i rozrywki, która rozprzestrzenia się na cały świat a dzieci te mniejsze i większe, niezależnie od narodowości czy rasy prześcigają się w jej rozbijaniu.

Copyright © 2008 sztukaperu.com

ponczo, wełna lamy, egzotyczna biżuteria