Promocja !

Paiche

 

Gigantyczna Ryba

W Peru mówią na nią Paiche , w Brazylii Piracuru, a tak naukowo sklasyfikowano ją jako Arapaima Gigas z rodziny osteoglosidos. Piracuru jest osobliwością w świecie ryb, osiąga gigantyczne rozmiary dochodzące niekiedy do 3 m długości i 150 kg wagi. Jest największą rybą słodkowodną na świecie i podobno jej pochodzenie przypisuje się epoce dinozaurów. Żyje w dorzeczach Amazonki, obfitych w plankton. Ma ogromne i grube łuski, z których wyrabia się między innymi przepiękną biżuterie i ozdoby oraz podwójny układ oddechowy-skrzela i coś co przypomina płuca, skrzela są niewystarczające, dlatego też musi wypływać co jakiś czas na powierzchnię aby zaczerpnąć powietrza. Łatwo więc też staje się łupem dla polujących na nią rybaków. Nad wodą czają się na nią z harpunem, linką i kawałkiem drewna, jeśli wypłynie to rybak ją zabija, lecz gdy czasami chybi, to przestraszona ryba po raz drugi już nie wypływa i tak zdycha po około czterdziestu minutach z braku tlenu. Rybacy porównują to do popełnienia przez nią samobójstwa, gdyż woli zdechnąć sama, niż być zabita przez człowieka. Z tym związana jest legenda, ale o tym za chwilkę...

Ciekawostką u Paiche jest również to, że samiec zawsze zajmuje się opieka nad potomstwem, aż do momentu usamodzielnienia się maluchów, a bronić się jest przed czym, bo wszędzie czychają na nie krwiożercze piranie. Wypuszcza z głowy ochronną substancję, którą oznacza swoje terytorium.

Arapaima jest zarówno roślinożerna jak i mięsożerna. Jej ofiarami padają m.in carachama, mojarra, liza, yuhlia a poluja na nią głównie ptaki: sharara, matin pescador, cushuri, piranas, shuyo, jaguar, otorongo.

Język Piracuru jest tak suchy, że przypomina gruby papier ścierny, a w Brazylii używa się go jako noża do cięcia guarany. Mięso z ryby Paiche jest niewątpliwie najsmaczniejszym i najdelikatniejszym spośród ryb amazońskich. Solone i suszone na słońcu potrafi przetrwać bardzo długi czas., tak więc rybka ta kusi do częstych połowów jest coraz rzadsza i tutaj powracamy do legendy:

Żył sobie kiedyś pewien Indianin o imieniu Pirarucu. Pochodził z plemienia Indian Uaias, którzy zamieszkiwali region Labrea, na południu Amazonii. Był on niezwykle walecznym wojownikiem, ale przy tym także perwersyjnym, egoistycznym, bezgranicznie pustym i pysznym.To, czego najbardziej pragnął, była władza. Jedynym, który umiał go powstrzymać był jego ojciec. Ten zaś był uosobieniem szlachetności, miłosierdzia, miłości, szczodrości, łagodności. Jednego razu ojciec musiał na jakiś czas opuścić wioskę. na nic zdaly się przyrzeczenia poczynione na wszelkie indiańskie świętości. Jak tylko ojciec zniknął za pierwszymi drzewami w lesie, to Pirarucu zaraz zaczął rządzić w wiosce i w okolicach.Bez powodu zabijał ludzi, nawet z własnego plemienia. Prócz tego grabił, ciemiężył, torturował. Na dodatek drwił głośno z indiańskich bogów. Ci na początku byli cierpliwi, ale z czasem miara się przebrała. Rozpalil się gniew Tupa,według mitologii Uajas głównego z bóstw i stwórcy świata żywego.Rozległy sięnagle straszne grzmoty, pioruny biły w ziemię raz za razem. Pirarucu nie przestraszył się, nie uspokoił, nie blagał o przebaczenie, ale drwił jeszcze z bóstw głośniej i zajadlej. Zdecydował się nawet iść na ryby, zmuszając kilku Indian, aby mu towarzyszyli. Ci oczywiscie uczynili to niechętnie, bo było już ciemno, straszne chmury na niebie zapowiadały ogromną ulewę. Na rzece dopadla go kara. W świetle piorunów udało sie dostrzec bez problemu, że uniosły się wody i uderzyły na Pirarucu. Ten zaś próbował się jeszcze ratować. Dopłynął do brzegu, wyskoczył z łodzi, ale nagle jego ciało przybrało kształt ryby. Nie był w stanie iść, rozpaczliwie miotał się na piasku. Jedna z rozszalałych fal zabrała go z brzegu i zniknął w odmętach rzeki. Tak więc rodzi się konkluzja "jak on kiedyś zabijał ludzi, teraz ludzie zabijają jego, ginie wtedy, kiedy chce zaczerpnąć powietrza, aby przeżyć".

Czyżby legenda zamierzała usprawiedliwić nadmierny połów Piracuru?

 

  • Arapaima Gigas
    Arapaima Gigas
Copyright © 2008 sztukaperu.com

ponczo, wełna lamy, egzotyczna biżuteria