Promocja !

FESTIWALE, MUZYKA FOLKLOR

Organizujemy koncerty muzyki andyjskiej oraz pokazy tańców i folkloru.

Jeśli chcialbyś dowiedzieć sie czegoś więcej na temat muzyki, tańców i festiwali proszę dodaj swój komentarz lub napisz na nasz mail kontaktowy.

 

 

Muzyka w Peru sięga swymi korzeniami 6 tysięcy lat wstecz. Istnieje tu duża różnorodność instrumentów i to takich typowych dla Peru instrumentów narodowych jak flety (Quena), fletnie pana (Zamponias), Pututos. Wykonywane są z  bambusa, trzciny, drewna, gliny, kości, rogów zwierzęcych, cennych metali.  Połączenie tradycji andyjskich i zachodnich spowodowało powstanie ok. 1300 rytmów. Tańce są bardzo różnorodne, od tradycyjnych do bardziej nowoczesnych. Dwa charakterystyczne dla Peru to huayno i marinera.  Ten ostatni jest jednym z najbardziej eleganckich tańców. Sporo w nim elementów flirtu, w dłoniach trzyma się chusteczkę. Typowym tańcem jest też El Alcatraz, podczas którego tancerze trzymają w rękach zapalone swiece.

W Peru organizowane jest 1000 festiwali rocznie. Większość z nich poświęcone jest świętemu patronowi lub wynika z chrześcijańskiego kalendarza. Oprócz nich jednakże organizowane są  „pogańskie” festiwale związane z dawnymi mitami ludów żyjących w dżungli.  Oprócz nich odbywają się masowe procesje, pielgrzymki, biesiady, pokazy sztuki i rzemiosła, targi rolne i tańce ludowe. Święta w Peru mają fascynującą oprawę. Spośród całej gamy festiwali i uroczystości, które wyszczególniliśmy w rocznym kalendarzu poniżej, na największą uwagę zasługują : Virgen de la Candelaria w Puno, który odbywa się od 1 do 14 lutego i Inti Raymi – Inkaski Festiwal Słońca, który ma miejsce 24 czerwca.

            Festiwal Virgen de la Candelaria – Matki Boskiej Gromnicznej odbywa się co roku w pierwszej połowie lutego w Puno, mieście położonym w górach, nad jeziorem Titicaca, na wysokości 3870 m n.p.m. Miasto to jest bardzo ważym ośrodkiem peruwianskiego folkloru z tradycją ponad 300 tańców ludowych, a w tym czasie staje się folklorystyczną stolicą obu Ameryk. Przyjeżdża tutaj ponad 200 grup muzyków i tancerzy. Przez pierwsze 9 dni organizatorzy dekorują kościół, opłacają msze, organizują biesiady i pokazy sztucznych ogni. Najważniejszego dnia – 2 lutego przez miasto idzie barwna procesja . Następnie muzycy i tancerze rozpoczynają występy w mieście. Festiwal ten nawiązuje do prekolumbijskich obchodów cyklu siania i żniw, jak i działalności górniczej w regionie. Jest swoistym połączeniem wesołości Aymara i powagi Keczua. Głównym tańcem festiwalu jest „diablada”, taniec demonów.  Tancerze grają na zampoñas i ubrani w spektakularne kostiumy i niezwykłe maski czynią ofiary bogini ziemi Pachamama. Maski, które robią największe wrażenie to te, które trochę przerażają – obrazujące jelenia z długimi rogami – przypominające diabła i Jacancho – boga minerałów. Na pożegnanie tancerze prowadzą na cmentarz, by złożyć hołd śmierci.

            Inti Raymi – Inkaski festiwal Słońca odbywa się w Cuzco 24 czerwca. Kościół katolicki nie zdołał wyeliminować tego inkaskiego święta więc przeniósł je na dzień św. Jana.  Inkaskie święto związane było z przesileniem zimowym. z 23 na 24 czerwca płoną ogniska, by sprowadzić słońce. Centralne wydarzenia rozgrywają się na esplanadzie poniżej imponującej twierdzy Sacsayhuaman, 2 kilometry od miasta Cuzco.Tam tysiące aktorów odgrywają uroczyste składanie podziękowań bogowi słońca Inti. Wybierany jest na ten dzień władca Inka ubrany w lśniący strój. Niosą go na lektyce z Coricancha – Świątyni Słońca na główny plac miasta, a jego gwardie stanowią peruwiańczycy w wojskowych uniformach. Następnie wszyscy udają się do twierdzy Sacsayhuaman, gdzie w ofierze składane są dwie lamy, jedna biała i jedna czarna. 

Kalendarz Festiwali:

Styczeń:

Entrega de Varas (berło władzy?)

Chiaraje (zabawa wojenna)

Marinera Festiwal taneczny

Luty

Virgen de la Candelaria – Matki Boskiej Gromnicznej

Tinca de Vacas  (piętnowanie bydła)

Luty  Marzec

Karnawał

Marzec

Lunahuana Adventure – Festiwal Sportu

Festiwal Wina

Cruces de Porcon

Koniec marca kwiecień

Wielki tydzień

Pan Trzęsień Ziemi

Kwiecień

Peruvian Paso  Festiwal Koni

Maj

Virgen de Chapi

Senor de Muruhuay

Festiwal Krzyży

Qoyllur Rit’i

Czerwiec

Inti Raymi

San Juan

San Pedro & San Pablo

Corpus Christi

Lipiec

Virgen del Carmen de Paucartambo

Dzień Niepodległości

Yawar Fiesta

Sierpień

Santa Rosa de Lima

Wrzesień

Virgen de Cocharcas

Międzynarodowy Festiwal Wiosny

Październik

Virgen del Rosario

Senor Cautivo de Ayabaca 

Senor de los Milagros Pan Cudów

Senor de Luren

Listopad

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Śmierci

Grudzień

Andyjskie Święta Bożego Narodzenia

Targ Santuranticuy

Virgen del Carmen de Chincha

Liść koki i dary dla Bogini Ziemii

 

TAŃCE I INSTRUMENTY

Charakterystyczne dla poszczególnych rytmów i tańców - instrumenty

Marinera i Cajon

Huayno i Quena

Huaylarsh i harfa

Festejo i Quijada

Karnawał i mandolina

Santiago i Tinya

Walc Kreolski i gitara

Sikuri i Zamponia

Harawi i Charango

Danzantes de Tijeras (Taniec Nożyczek)

Chicha lub Cumbia peruwiańska

Gwiżdżące banie

 

Copyright © 2008 sztukaperu.com

ponczo, wełna lamy, egzotyczna biżuteria